czwartek, 17 stycznia 2013

Pielęgnacja kuchni

Do pielęgnacji mebli zaleca się stosować delikatne środki, i to zarówno delikatne płyny, jak i miękkie ściereczki, rozpuszczalniki czy proszki łatwo mogą zniszczyć ich powierzchnię. Dlatego też powstałe zabrudzenia należy czyścić jak najszybciej po ich wystąpieniu, będzie to też dużo łatwiejsze, niż szorowanie ich później, gdy zaschną na dobre.

Czyszczenia mebli w kuchni raczej nie powinno się przeprowadzać parą pod ciśnieniem, a tym bardziej wodą z węża. Drewniane lakierowane powierzchnie  należy zmywać ciepłą wodą z delikatnym środkiem czyszczącym za pomocą średnio mokrej ścierki. Pamiętajmy aby powierzchnię potem dokładnie wytrzeć do sucha. Szczególnie mocne plamy można czyścić środkiem czyszczącym nierozwodnionym lub za pomocą płynu do czyszczenia szyb (warto dla bezpieczeństwa wcześniej sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy ten płyn nie zaszkodzi powierzchni).


Podobne zasady odnoszą się również do powierzchni z tworzyw sztucznych, a więc frontów, blatów czy korpusów. Zabrudzenia na płytach ceramicznych, które nie są zapieczone, czyścimy płynem do mycia naczyń, z kolei ślady po garnkach metalowych, nalot z kamienia lub plamy po wodzie warto potraktować lekko kwaśnymi roztworami - octem lub kwaskiem cytrynowym, a jeśli te okażą się niewystarczające, specjalnymi środkami do takiego celu. Przypalone substancje najłatwiej usunąć jak najszybciej, gdy są jeszcze ciepłe, później może być potrzebna żyletka lub inne ostrze.

Do czyszczenia powierzchni aluminiowych warto skorzystać ze środków do mycia zmywarek lub płynu do mycia szyb. Nie zapominajmy o regularnym myciu filtrów w pochłaniaczach pary, oczywiście tych metalowych, te z włókniny powinny być wymieniane.

Mycie wnętrza lodówki powinno się przeprowadzać przynajmniej raz na 2 miesiące, przede wszystkim ze względów higienicznych. Mam na myśli mycie szczegółowe, z wyjęciem wszystkich półek i szuflad, miękką szmatką i delikatnym płynem czyszczącym. Okresowe rozmrażanie zamrażarki może również tylko ułatwić nam wyjmowanie z niej zapasów, no i przyczynić się do dłuższego jej sprawnego użytkowania.

Wbrew pozorom właściwa pielęgnacja kuchni nie musi być ogromnym wyzwaniem, ani ciężką pracą, zwłaszcza jeśli pamiętamy o tym na co dzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.