sobota, 1 grudnia 2012

Kuchnia strefowa

Podczas planowania remontu kuchni albo budowy nowej trzeba rozważyć naprawdę wiele różnych aspektów pod kątem organizacji pracy. To żmudna i skomplikowana sprawa. A tak dużo od tego zależy, bowiem, czy to samodzielnie, czy też razem z projektantem, trzeba przeanalizować różne warianty, ale na niektóre koniecznie trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Przede wszystkim należy pamiętać, że każda kuchnia powinna być zaprojektowana "strefowo", tzn powinna składać się z określonych stref funkcjonalnych. Są to: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania i gotowania.




W strefie zapasów znajdzie się lodówka i zamrażarka, szafa na zapasy, najlepiej wysoka z szufladami lub cargo, czyli z wysuwanym wnętrzem, które mieści półki lub kosze, a dostęp do nich jest z obu stron po bokach. W tej strefie przechowywać będziemy także napoje, a więc przyda się wysoka szuflada lub regał na butelki (np. z winem).

W strefie przechowywania znajdą się szafki wiszące na szkło (kieliszki, szklanki), na zastawę stołową (filiżanki, spodki, talerze zarówno codzienne, jak i okazyjne), szuflady na sztućce, szuflady na drobiazgi (przybory do pisania, szycia, drobne narzędzia) oraz szuflady na naczynia dla niemowlęcia lub akcesoria dla psa czy kota.

W strefie zmywania będzie szafka ze zlewozmywakiem, szafka na środki czystości, ścierki, kosze na odpady. Tutaj warto rozważyć ewentualne umieszczenie młynka do mielenia odpadów czy matę antywodną na dno szafki zlewozmywakowej. Ta strefa uzależniona jest od możliwości podłączenia do wody dla baterii nad zlewozmywakiem oraz do rury ściekowej. Warto też z góry zaplanować także odpowiednią pozycję dla zmywarki, nawet jeśli jej obecnie nie posiadamy.

Kolejna strefa - przygotowywania posiłków obejmuje oczywiście blat roboczy, a także szuflady na sztućce robocze (noże do krojenia, deski, wałki), szuflady na przyprawy, na produkty spożywcze najczęściej używane jak cukier, mąka, kawa, herbata itp. W tej strefie znajdzie się też sprzęt AGD - mikser, ekspres do kawy, czajnik elektryczny czy toster itp. i warto rozważyć umieszczenie tych sprzętów w szafce żaluzjowej, więc trzeba pomyśleć o gniazdach elektrycznych. Blat roboczy powinien mieć przynajmniej 90cm głębokości i odpowiednie oświetlenie.

Ostatnia strefa to strefa gotowania i pieczenia, w której będzie kuchenka lub blat grzewczy, piekarnik, pochłaniacz pary i wszystko to, co wiąże się z gotowaniem i pieczeniem, a więc garnki, pokrywki, blachy, ruszty itd.

Jest jeszcze jedna strefa, która nie jest już tak ściśle związana funkcjonalnie z poprzednimi strefami, ponieważ służy do spożywania przygotowanych w nich posiłków - strefa jadalna i może być ona umiejscowiona albo w tym samym ciągu, albo oddzielnie w kuchni czy też wyodrębniona jako osobna jadalnia. Zawierać będzie stół, krzesła, ale także kredens na serwety, obrusy, wazony czy kieliszki.

Mając już opracowaną funkcjonalną stronę naszej nowej kuchni, pomyślmy o elementach wykończeniowych, takich jak uchwyty, listwy cokołowe, wieńczące czy panele, relingi albo półki ozdobne. Zaplanujmy oświetlenie robocze i podświetlenie szafek lub witryn. Pamiętajmy, że poszczególne elementy naszej kuchni mogą zależeć od tego, czy w domu mamy małe dzieci, czy zwierzęta lub jedne i drugie.

Strefy w kuchni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.